Tepsiläisyys ja energisyys TPS Salibandyn miesten vahvuutena

Tepsiläisyys ja energisyys TPS Salibandyn miesten vahvuutena

TPS Salibandyn miesten edustusjoukkue lähtee tulevaan F-liigakauteen nuorella ja ennen kaikkea energisellä kokoonpanolla. Joukkueessa nähdään sekä kokeneita runkopelaajia että nuoria turkulaislupauksia. Erityisen merkittävää on, että joukkueesta peräti 16 pelaajaa on TPS:n omia kasvatteja, ja 20 pelaajalla on vyöllään seuran junioriotteluita.

Viime kauden jälkeen TPS:n joukkueesta poistui paljon kokemusta, kun kapteeni Olli Laine siirtyi Tampereen Classiciin, Oskari Fälden Sveitsin Thurgauhin, Pyry Kauppinen Sveitsin Kloten-Dietlikon Jetsin riveihin sekä Waltteri Vesterinen, Tuomas Ojala ja Lauri Eloluoto mestarijoukkue Esport Oilersiin. Lisäksi pitkänlinjan tepsiläinen Lauri Stenfors lopetti uransa viime kauteen, kuin myös Kasperi Kantonen. Kokeneiden nimien jättämä aukko on kuitenkin onnistuttu paikkaamaan nuorilla lahjakkuuksilla sekä TPS-kasvateilla, jotka ottavat nyt entistä suurempaa roolia edustusjoukkueessa.

Paluun TPS-paitaan tekee seuran oma kasvatti Eero Jalo, joka viime kaudella pelasi paikallisvastustaja FBC Turussa. 27-vuotias Jalo on pelannut F-liigassa 180 ottelua ja tehnyt niissä yhteensä 197 pistettä. Uusina pelaajina TPS:ssä nähdään Tsekin liigan SC Vitkovicestä siirtyvä puolustaja Valtteri Molkka ja FBC Turusta siirtyvä hyökkääjä Valtteri Tuononen. Molemmat ovat edustaneet TPS:ää myös junioreissa. Tepsiläisyyttä ja kokemusta joukkueeseen tuo jo 15. kauden TPS:n edustusjoukkueessa aloittava puolustaja Joonas Koskinen. Lisäksi viime kauden nuorten maailmanmestaruuden ja TPS:ssä U19 SM-hopeaa voittaneiden Veikko Paajasen ja Oskari Viitikan voidaan odottaa ottavan entistä merkittävämpää pelillistä roolia joukkueessa.

TPS:n päävalmentaja Jere Jokinen näkee joukkueen kokoonpanon sisältävän laajasti potentiaalia.

– Monella pelaajalla on mahdollisuus lunastaa entistä isompi rooli joukkueessa ja F-liigassa ja tämä näkyy arjessa positiivisella tavalla kilpailuna paikoista pelaavassa kokoonpanossa. Joukkueessa on eteenpäin pyrkiviä ja kehittymisenhaluisia urheilijoita, Jokinen kommentoi.

TPS:n kausi kotiotteluiden osalta alkaa tiistaina 16.9. klo 18.30 kun vastaan tulee sarjanousija Hawks.

Kausikortit tulevalle kaudelle voit käydä ostamasta alla olevista linkeistä:
Yhteiskausari: https://www.tiketti.fi/tps-salibandy-yhteiskausikortti-naiset-ja-miehet-2025-2026-lippuja/111006
Naiset: https://www.tiketti.fi/tps-salibandy-naiset-kausikortti-2025-2026-kupittaan-lippuja/111009
Miehet: https://www.tiketti.fi/tps-salibandy-miehet-kausikortti-2025-2026-kupittaan-lippuja/111011

TPS SALIBANDY MIEHET KAUDELLA 2025–26

Maalivahdit:
Olli Kuisma
Veikko Rauhanen
Arttu Mankinen

Puolustajat:
Joonas Koskinen
Valtteri Molkka
Jaakko Rannanjärvi
Elias Haataja
Oskari Viitikka
Eetu Loponen
Alvar Alanne
Matias Koski

Hyökkääjät:
Eero Jalo
Alex Eklund
Jasper Juuti
Juho Koskinen
Verneri Tuononen
Eetu Lehtonen
Aatu Koivisto
Veikko Paajanen
Kasper Kulmala
Alvar Jauria
Nikolas Saarinen
Jooa Höglund