Salibandyn vedonlyöntitutkinta valmistunut

Salibandyn vedonlyöntitutkinta valmistunut

Kesäkuussa 2025 julkisuuteen noussut salibandyyn liittyvä vedonlyöntitutkinta on saatu päätökseen. Veikkauksen omissa selvityksissä nousi esiin epäilyjä suomalaisen huippusalibandyn parissa tapahtuneista vedonlyönnin sääntö- ja sopimusrikkomuksista. Asian tutkinnasta vastasi Suomen urheilun eettinen keskus SUEK ja kurinpidosta Salibandyliiton kilpailu- ja kurinpitoryhmä (KKR).

Tutkimusten mukaan kilpailumanipulaatiota tai sopupelejä ei ole tapahtunut. Tämä havainto on merkittävä ja vahvistaa sen, että otteluiden lopputuloksiin ei ole pyritty vaikuttamaan.

Tutkinta kohdistui kahteen otteluun, joissa epäiltiin sisäpiiritiedon väärinkäyttöä. Lisäksi selvitettiin huomattava määrä tilanteita, joissa F-liigan pelaajien, toimihenkilöiden tai joukkueiden lähipiiriin kuuluvien epäiltiin rikkoneen heitä koskevaa vedonlyöntikieltoa.

TPS sekä tutkinnassa mukana olleet pelaajat ovat odottaneet Suomen urheilun eettisen keskuksen (SUEK) sekä Salibandyliiton kilpailu- ja kurinpitovaliokunnan ratkaisuja. Salibandyliiton hallitus on päätöksellään linjannut, että kilpailukieltoon määrättyjen pelaajien nimiä ei julkaista, jotta yksityisyydensuoja ja oikeusturva toteutuvat.

Tässä tapauksessa pelaajat halusivat kuitenkin omasta aloitteestaan tulla esiin omilla nimillään. Kilpailukieltoon vedonlyöntirikkomuksesta TPS:stä asetettiin Alex Eklund, Eero Jalo, Jasper Juuti ja Matias Koski. Kaikki neljä pelaajaa olivat edesauttamassa tutkintaa oma-aloitteellisesti heti tutkinnan alusta lähtien. Pelaajat ovat pahoillaan koko seura- ja lajiyhteisön puolesta tapahtuneesta ja kantavat vastuunsa sääntörikkeestä ja siitä koituvasta kilpailukiellosta.

TPS Salibandyn toiminnanjohtaja Janne Kytölä korostaa, että seura ottaa tilanteen vakavasti.

– On selvää, että olemme seurana sekä koko lajiyhteisössämme epäonnistuneet. Suhtaudumme seurassa asiaan vakavasti ja olemme käyneet hyvää vuoropuhelua asianomaisten ja joukkueen sisällä, jotta ymmärrämme paremmin vastuitamme, sanoo Kytölä.

Seura, eikä sen toimihenkilöitä ole ollut tutkinnan alla.