Joonas Koskiselle jatkosopimus

Joonas Koskiselle jatkosopimus

TPS ja Joonas Koskinen ovat solmineet jatkosopimuksen kaudelle 2026–2027. Tuleva kausi on Koskiselle jo 16. kausi edustusjoukkueen mukana ja kokonaisuudessaan 20. kausi mustavalkoisessa Palloseurassa.


Vahtolaisen TEAM-17:n kasvatti siirtyi 14-vuotiaana Turun Palloseuraan, jossa hän on jatkanut uraansa siitä lähtien. Liigadebyyttinsä Koskinen teki kaudella 2011–2012, minkä jälkeen hänestä on kasvanut yksi TPS:n pitkäaikaisimmista pelaajista koko seuran historiassa.


Koskisen liigauraa ovat varjostaneet useat loukkaantumiset, mutta joka kerta “Kossu” on noussut takaisin taistelemaan pelipaikastaan. Viime kaudella hän pelasi lähes koko kauden TPS:n ykköskentän puolustajana ja osoitti jälleen arvonsa joukkueelle niin kentällä kuin sen ulkopuolella.


Pitkän linjan tepsiläinen tunnetaan sitoutumisestaan ja vahvasta TPS-sydämestään — ominaisuuksista, jotka tekevät hänestä tärkeän osan Palloseuraa myös tulevalla kaudella.