TPS aloittaa finaalit viikonloppuna – ”Hyvillä ja odottavaisilla fiiliksillä”

TPS aloittaa finaalit viikonloppuna – ”Hyvillä ja odottavaisilla fiiliksillä”

TPS:n naiset ovat pelanneet tiensä historiallisesti F-Liigan finaaleihin voittamalla välierissä EräViikingit . Joukkue lähtee haastamaan hallitsevaa mestaria PSS:aa ja samalla hakemaan seurahistorian ensimmäistä naisten SM-kultaa ja -mitalia.

TPS:n maalia loistavasti vartioinut Noora Vuorela on ollut joukkueen tärkeimpiä palasia koko kauden. Maajoukkuetasollakin Suomea edustanut Vuorela, kertoo että hyvillä ja odottavaisilla fiiliksillä koko joukkue menee kohti finaaleja.

”Hyvillä ja odottavaisilla fiiliksillä lähdetään kohti finaaleja! On siistiä päästä pelaamaan tälläisiä pelejä!”

”Aivan uskomattoman hienolta tuntuu päästä pelaaman näitä pelejä juuri tämän joukkueen ja seuran kanssa.”

Noora Vuorela on vartioinut TPS-maalia 7 pudotuspeliottelussa huikealla 90,4 torjuntaprosentilla. Kuva Anssi Koskinen

”Parannettavaahan on aina, mutta joukkueemme on pelannut vahvasti pudotuspelit tähän asti. Sanoisin, että yksilösuorituksiin voitaisiin lisätä ripaus terävyyttä ja kovuutta.”

TPS lähti kauteen tutulla rungolla.

”Meillä on ollut samat ns. runkopelaajat jo vuosia. Uudet pelaajat ovat tuoneet lisää maalintekovoimaa joukkueeseen, joten sanoisin että siihen osa alueelle ollaan saatu lisää vahvuutta”, toteaa Vuorela

1. finaali PSS-TPS la 9.4 klo. 17.00, Aurorahalli, Porvoo

TPS:n kotiavaus pelataan sunnuntaina 10.4. klo 14.30 Kupittaalla. Liput ennakkoon Tiketistä.

Artikkelin kirjoittaja on TPS:n P18-joukkueen pelaaja ja TPS Salibandyn toimiston työharjoittelija Eetu Lehtonen.