Jussi Kaupista seuran uusi harrastevastaava

Jussi Kaupista seuran uusi harrastevastaava

TPS on kiinnittänyt riveihinsä uuden harrastevastaavan Michael Fagerin siirryttyä seuran valmennuspäälliköksi.

28-vuotias Kauppi valmistui viime jouluna Vierumäeltä Haaga-Helian ammattikorkeakoulusta liikunnanohjaajaksi, jonka jälkeen tie toi miehen takaisin Turkuun ja Palloseuraan. Pelaajataustaa Kaupilta löytyy niin TPS:n kuin FBC Turunkin riveistä.

Harrastevastaavan roolissa Kauppi ohjaa ja koordinoi koko TPS:n harrastetoimintaa, sekä vastaa muun muassa Leaf Areenalla järjestettävästä hallisarjasta. ”Mikäli salibandyn pelaaminen ei kiinnosta kilpailumielessä, on tärkeää, että vaihtoehtoja löytyy myös harrastepuolelta”, toteaa Kauppi.

Uuden pestin Kauppi ottaa vastaan innostuneena ja motivoituneena. ”Tavallaan koen, että palaan takaisin kotiin. Niin paljon tuttuja naamoja on edelleen mukana toiminnassa, mikä tekee myös omasta työstä helpompaa. TPS on aina ollut lähellä sydäntäni ja kaikkeni aion antaa työlle sekä seuralle”, Kauppi päätti hymyssä suin.