Puolustaja Lauri Stenfors nousee Riian MM-kisakoneeseen

Share |
10.11.2016

Suomen miesten A-maajoukkueen lopullinen kisamiehistö on valittu joulukuisiin Latvian MM-kisoihin. MM-kisat pelataan pääkaupunki Riikassa 3.-11.12.2016. Myöa TPS sai oman edustajansa MM-kisoihin, kun puolustaja Lauri Stenfors valittiin lopulliseen MM-kisajoukkueeseen. 26-vuotias Stenfors palasi täksi kaudeksi TPS:ään. Yhdet MM-kisat urallaan pelannut Stenfors on pelannut yhteensä 31 A-maaottelua tehoin 13+4=17. Myös TPS:n maalivahti Pyry Luukkonen oli viimeisellä ehdokaslistalla mukana, mutta häntä ei valitettavasti valittu lopulliseen joukkueeseen.

LATEMAJU.jpg

Lauri Stenfors edustaa Suomea tulevissa Riian MM-kisoissa.



Maalivahdit:

31     Eero Kosonen, Växjö Vipers (SWE)
35     Jarno Ihme Sirius IBK (SWE)                                                           

Puolustajat:
                                                     
6     Krister Savonen, Classic, Tampere     
8     Juha Kivilehto, FC Helsingborg (SWE) 
10     Tommi Aro, EräViikingit
17     Janne Lamminen, Classic
20     Nico Salo, Classic
21     Tatu Väänänen, SV Wiler-Ersigen (SUI)
27     Jonne Junkkarinen, Happee
30     Lauri Stenfors, TPS
50     Tero Tiitu, EräViikingit
                                                             
Hyökkääjät:
                                                 

9     Eemeli Salin, Classic
11     Mika Moilanen, EräViikingit
19     Joonas Pylsy, Classic
22     Jani Kukkola, EräViikingit
29     Mika Kohonen, FC Helsingborg (SWE)
61     Peter Kotilainen, Happee
77     Sami Johansson, Classic
81     Jami Manninen, FC Helsingborg (SWE)     
87     Miko Kailiala, EräViikingit


MM-kisoihin osallistuvat maat (maaranking):

Lohko A: Suomi (2.), Sveitsi (3.), Saksa (7.), Viro (8.)
Lohko B: Ruotsi (1.), Tšekki (4.), Latvia (5.), Norja (6.)
Lohko C: Slovakia (9.), Tanska (12.), Puola (14.), Australia (16.)
Lohko D: Yhdysvallat (10.), Kanada (13.), Singapore (18.), Thaimaa (35.)

Suomen alkusarjaottelut:

La 3.12. 13:45 Saksa – Suomi (Arena Riga)
Su 4.12. 15:15 Suomi – Sveitsi (Arena Riga)
Ma 5.12. 15:45 Suomi – Viro (Arena Riga)

A- ja B-lohkojen kaksi parasta pääsevät suoraan puolivälieriin, kaksi heikointa pelaavat karsintaottelut pve-paikasta C- ja D-lohkojen kahta kärkijoukkuetta vastaan (yksi ottelu).

Puolivälieräkarsinnat:

Ke 7.12. 10:00 A4 – D1 (PO3)  
Ke 7.12. 13:00 A3 – D2 (PO1
Ke 7.12. 16:00 B3 – C2 (PO2)
Ke 7.12. 19:30 B4 – C1 (PO4)

Puolivälierät:

To 8.12. 16:00 B2 – voittaja PO1  (Q4)
To 8.12. 19:00 B1 – voittaja PO3 (Q2)
Pe 9.12. 16:00 A2 – voittaja PO2 (Q3)
Pe 9.12. 19:00 A1 – voittaja PO4 (Q1)

Välierät:

La 10.12. 12:45 voittaja Q2 – voittaja Q3 (Arena Riga)
La 10.12. 16:30 voittaja Q1 – voittaja Q4 (Arena Riga)

Mitalipelit:

Su 11.12. 14:45 pronssiottelu (Arena Riga)
Su 11.12. 17:40 MM-loppuottelu (Arena Riga)

21.09.2018Naisten liiga käyntiin kotiottelulla - tepsittäret askiin huomenna
19.09.2018Loistava kotiyleisö joutui pettymään - Koovee vei pisteet jatkoajalla
17.09.2018Kotiavaus vuorossa keskiviikkona - katso tästä Koovee-ottelun ennakkopaketti!
16.09.2018Miehet avasivat kautensa vierasvoitolla - LASB kaatui Suurhallissa selkein lukemin
16.09.2018Miehet kauden avaukseen seuraavalla kokoonpanolla
15.09.2018Miesten liigakausi käyntiin sunnuntaina Lahdessa
14.09.2018Naisten Salibandyliiga starttaa TPS:n osalta 22.9. - mustavalkoiset valmiina uuteen kauteen
13.09.2018Runkosarjan aloitus enää muutaman päivän päässä - katso tästä harjoitusotteluiden viisi hienointa TPS-osumaa!
13.09.2018TPS Salibandy ry:n vuosikokous 28.9.2018 klo 18:00 alkaen
10.09.2018Jussi Töyrylä rinnakkaisedustuksella Rauman SalBan riveihin

Siirry arkistoon »